Prova på-dagar
Några dagar varje sommar har vi prova på dagar. Vi annonserar datum och tid på vår Facebook sida och på nyheter på hemsidan.
På Prova på dagarna är det bara att komma ner i hamnen och anmäla sig vid vår segelbord. Ni kan välja att prova segla en eller flera av våra båtar med en instruktör eller prova på att paddla kajak eller stand-up paddleboard (SUP). Man kan komma ner en stund och testa eller flera gånger om det finns plats.
För våra båtar C55, RS Feva och Optimist kommer en av våra instruktörer ta med dig ut på en liten segelrunda på 5-15 minuter. Tid beror på väder, båttyp och hur många som vill prova och om det är kö.
C55 är en liten kölbåt med plats för upp till 5 vuxna personer. I C55 tar instruktören med upp till 4 personer (eller 5 barn) åt gången på en liten segeltur utanför hamnen.
RS Feva är en tvåmansjolle där en person får följa med en instruktör på en liten segelrunda. Du kan få testa att vara gast eller rorsman beroende på tidigare segelvana.
Optimist är en enmansjolle för barn 8-15 år. Våra instruktörer tar med ett barn åt gången på en lite segelrunda i hamnen eller om vädret tillåter en kort runda utanför hamnen. Du kan få testa att vara gast eller rorsman beroende på tidigare segelvana.
Kajak: Testa att paddla kajak vid den lilla stranden söder om hamnen. Anmäl dig först vid segelboden och gå sedan ner på stranden där våra instruktörer visar hur man gör och var du kan paddla säkert.
Stand-up paddleboards SUP: Testa att paddla ståendes på en SUP och håll balansen. Detta gör du vid den lilla stranden söder om hamnen. Anmäl dig först vid segelboden och gå sedan ner på stranden där våra instruktörer visar hur man gör och var du kan paddla säkert.
Ibland kan man även testa vindsurfing. Även detta vid den lilla stranden söder om hamnen.
Vi hoppas vi ses i hamnen när vi har Prova på och att ni tycker det är roligt att vara på vattnet och umgås i hamnen.